Niečo o Ischemickej chorobe srdca a o Angine Pektoris...

29.01.2012 15:25

 

Čo je ICHS a AP

Čo je to angína pektoris?

Angína pektoris (AP) je jedným z prejavov ischemickej choroby srdca. Je to ochorenie, pri ktorom do srdca nepriteká dostatočné množstvo krvi a srdce potom nie je dostatočne zásobené kyslíkom. Tento nedostatok sa prejaví ako ostrá bolesť najčastejšie za hrudnou kosťou. Ischemická choroba srdca (ICHS) je najzávažnejšou príčinou srdcových problémov, medzi ktoré patrí okrem AP aj srdcový infarkt.

Čo spôsobuje angínu pektoris?

Najčastejšou príčinou AP je ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien srdca, ktoré zabezpečujú celkovú výživu. Je to ochorenie, pri ktorom sa v stenách tepien usadzuje tuk s obsahom cholesterolu a vznikajú aterómové plaky. Usadeniny sa môžu postupne zväčšovať a zužovať srdcové cievy, dochádza k zníženému prítoku krvi do srdca a vznikajú záchvaty AP. Plaky môžu spôsobiť celkové upchatie srdcových tepien a určitá časť srdca nedostáva žiadnu krv, ani kyslík. Dochádza k odumieraniu srdcových buniek, teda ku srdcovému infarktu.

Vysvetlenie základných pojmov:

  • Infarkt myokardu. Krv prenáša kyslík do všetkých častí nášho tela. Keď sú tepny, ktoré prenášajú kyslík do srdca, poškodené (napr. aterosklerózou), srdce nedostáva dostatok kyslíka. Tento znížený prísun kyslíka do srdca sa prejavuje ako bolesť na hrudi (angína pektoris). Keď dôjde k úplnému zamedzeniu toku krvi do srdca, vzniká srdcový infarkt.
  • Angína pektoris. Srdce pri zvýšenej námahe potrebuje viac krvi. Ak je však koronárna (vencovitá) tepna čiastočne upchatá, nie je schopná srdcu zvýšené množstvo krvi dodať. Vzniká bolesť alebo nepríjemný pocit v oblasti hrudníka, ktorý sa môže šíriť do ramena, krku alebo ruky. Táto bolesť sa označuje ako angína pektoris. Vzniká často pri námahe, v pokoji a po užití tabliet zmizne.
  • Srdcové zlyhanie.  V prípade, že srdcový sval zoslabne, srdce už nie je schopné čerpať krv v dostatočnej miere do celého tela. Nedostatok krvi vo svaloch spôsobuje únavu a pocit vyčerpania, v tele sa hromadí tekutina a vznikajú opuchy („vodnatieľka“), obličky sú nedostatočne prekrvené, čo vedie k zníženému vylučovaniu škodlivých látok z tela, krv sa hromadí v pľúcach a vzniká dýchavica (pocit nedostatku vzduchu).

 

 
Prečo sa liečiť
 

Ako funguje srdce?

Naše srdce je ako motor, ktorý poháňa auto. Je to svalová pumpa (čerpadlo), ktoré sa pravidelne roztiahne (načerpá krv) a stiahne (vypudí krv) – tieto deje človek vníma ako “tlkot srdca“. Roztiahnutie a stiahnutie (tlkot) srdce vykoná približne 7- krát za minútu, to znamená asi 100 000 – krát za deň, pričom prečerpá viac ako 7 000 litrov do celého tela.

Pritom pracuje bez prestávky v priemere 70 rokov – každý deň, každú hodinu a minútu čerpá krv do celého tela.

Bez správnej činnosti srdca by naše telo nemalo dostatok energie na všetky činnosti a aktivity každodenného života.

Ako fungujú cievy?

Zdravé srdce je veľmi aktívny sval, ktorý na svoju činnosť tiež potrebuje dostatočnú zásobu krvi. To zaisťujú koronárne, čiže vencovité tepny, ktoré sa nachádzajú na povrchu srdca, vstupujú do srdcového svalu a zásobujú ho krvou.

Iste už chápete, že na správnu činnosť srdca je potrebné udržať jeho cievy v dobrom stave. Rovnako je to aj v prípade ostatných  ciev v tele. Ich dobrý stav je zárukou správnej činnosti všetkých orgánov nášho tela.

Čo spôsobuje ochorenie srdca a ciev?

Jednou z hlavných príčin ochorenia srdca je vznik usadenín obsahujúcich cholesterol na vnútornej strane koronárnych (vencovitých) tepien. Tieto usadeniny môžu cievu upchať a tak znižovať prietok.

Ako mať zdravé srdce?

Mať zdravé srdce nie je zadarmo. My sami môžeme urobiť mnohé na udržanie svojho srdca v správnej kondícii. Najlepším kľúčom na udržanie kondície nášho srdca je správny životný štýl, čiže správna životospráva.

Tá pozostáva z:

  • úpravy stravovacích zvyklostí, ktoré by mali viesť k udržaniu správnej hmotnosti
  • ukončenia fajčenia
  • pravidelnej fyzickej aktivity
  • pravidelnej kontroly tlaku krvi, pretože zvýšený tlak krvi znamená väčšiu námahu pre srdce, ktoré musí pumpovať silnejšie, aby dopravilo krv do všetkých potrebných miest v tele. Okrem toho – vysoký krvný tlak nemá žiadne príznaky a spravidla sa prejaví až vtedy, ak spôsobí závažné ochorenie srdca.

A čo keď už mám choré srdce?

To je o dôvod viac, prečo dodržiavať správnu životosprávu. Kedysi prevládol názor, že ak je už raz tepna poškodená, je navždy chorá a viac sa s tým nedá nič robiť.

Dnes vieme, že poškodenie srdca a tepien je postupný proces, ktorý je možné liečbou a vlastným pričiním spomaliť alebo celkom zvrátiť.

 

 

Ako sa liečiť
 

Čo môžete urobiť pre svoje choré srdce?

 

Nefajčite!

Nikotín v cigaretách zužuje cievy. Ischemická choroba srdca sa vyskytuje u fajčiarov častejšie ako u nefajčiarov, fajčiari oveľa častejšie trpia angínou pektoris a majú zvýšené riziko infarktu myokardu. Riziko ICHS sa znižuje o polovicu po 12 mesiacoch od zanechania fajčenia. Po desiatich rokoch nefajčenia sa vyrovná riziku jedincov, ktorí nikdy v živote nefajčili.

Jedzte zdravo!

Pre zníženie rizika vzniku ICHS je dôležité snažiť sa o vyrovnanú stravu, znížiť príjem cholesterolu a nasýtených tukov, jesť viac zeleniny a ovocia a znížiť nadváhu. Nadváha znamená pre srdce prácu navyše a výskyt srdcových záchvatov je u ľudí s nadváhou častejší ako u ľudí s priemernou hmotnosťou.

Buďte fyzicky aktívny!

Vyberte si taký druh aktivity, aký vám vyhovuje. S pribúdajúcim vekom sa má námaha prispôsobiť fyzickým možnostiam jednotlivca. Medzi odporúčané aktivity patrí plávanie, bicyklovanie a rýchla chôdza.

Upravte svoj životný štýl!

Dôležitý je zdravý spôsob života, bez stresu, dostatok oddychu, pravidelné stravovanie, vyhýbanie sa prudkým zmenám hmotnosti, uvoľňujúce činnosti alebo koníčky.

Užívajte pravidelne lieky!

Ak Vám lekár predpísal lieky na srdce, užívajte ich pravidelne, sledujte si bolesti za hrudnou kosťou, ako často sa objavujú a s čím súvisia. Merajte si tiež pravidelne svoj krvný tlak a pulz. O zmenách vždy informujte svojho lekára.

Pravidelne navštevujte svojho lekára, užívajte lieky na angínu pektoris a dodržiavajte všetky pokyny lekára!

 

 

 

 

 

                Vitamíny od RENa...

                          ...pobavte sa kliknutím na toto video...